With Teacher
Now, practice it with your instructor.
1. ºóÄÀ» ä¿ì°í Å« ¼Ò¸®·Î Àо½Ã¿À. (Fill in the blanks and read them aloud.)
Times Ski Resort
Accommodation
Single Room | One single bed for one person only | $40 |
Double Room | Queen bed or twin single beds for two people | $77 |
Family Suite | One king bed, two single beds, and sofa bed available for four to six people | $135 |
- Hire & Rental Services
- Ski - $50 for adults and $35 for children
- Snowboard - $45 for adults and $30 for children
- * The price includes all gear and rental fees.
- ** The price includes a one-hour basic lesson for beginners.
- Hello, this is Jessica Park. I¡¯m thinking about making a reservation at your resort. Can I ask some questions?
- Q7: How much does it cost to go snowboarding at your resort?
- A: It will cost _____________________________________________________.
- Q8:I never snowboarded before in my life and I heard that I have to pay extra to receive a basic lesson. Is that right?
- A: I¡¯m afraid that you have the wrong information. _______________________.
- Q9: If I visit your resort to snowboard, then I should stay a night or two at your resort. Could you please provide some information about accommodations?
- A: Okay. There are three options. _____________________________________
- _________________________________________________________________
- _________________________________________________________________.
- A: It will cost $45 for adults and $35 for children.
- A: I¡¯m afraid that you have the wrong information. We provide one-hour basic lesson for beginners and it is included in the price.
- A: Okay. There are three options. First, we have a single room that has one single bed. It is for only one person and costs $40. Second, there is a double room. It has a queen bed or twin single beds for two people. It is $77. Finally, we have a family suite. There are one king bed, two single beds, and a sofa bed. It is for four to six people and costs $135.